Nápady a aktivity

Vývoj detskej motoriky vďaka hračkám


Hračky sú nepochybne predmetmi, ktoré sprevádzajú život dieťaťa, prakticky až do dospelosti. V rôznom veku je vhodné predložiť deťom inú hračku, ktorá okrem zábavy prináša aj rozvoj jeho osobnosti, jemnej motoriky a iných aspektov pre jeho správny vývin. Vhodná hračka nemusí byť len drahá, niekedy stačí pár predmetov z domácnosti a výborná hra je na svete. Pri hre ide predovšetkým o to, aby sa dieťa cítilo dobre, rozvíjalo si svoje schopnosti a vytváralo si vzťah k okolitému svetu, ku každej jeho súčasti.

Ako správne vyberať hračky a čo je pre deti v konkrétnom veku najzaujímavejšie?

NOVORODENCI A DETI DO 3 MESIACOV

Hračky v takomto útlom veku plnia viacmenej dekoračnú funkciu. Postupne dieťatko začína vnímať pohyb a zvuk, preto je vhodné nad postieľku umiestniť hrací kolotoč, či zvukovú závesnú hračku. Obľúbené sú aj hracie deky a rozvojové podložky, na ktorých si deti všímajú zavesné hračky a na brušku si môžu posilňovať chrbticu a svaly na krku.

DETI OD 3 AŽ 6 MESIACOV

V tomto veku dieťa začína svet "ochutnávať", berie do pusy všetko, čo sa mu predloží. Práve preto je veľmi dôležité vyberať hračky z kvalitného materiálu s neostrými hranami a vhodnou veľkosťou aby sa dalo dobre uchopiť a zároveň nedalo prehltnúť. Vhodné sú hrkálky a pestrofarebné hračky, ktoré podporujú rozvoj hmatu, sluchu a telesnej koordinácie.

VEK 6 AŽ 9 MESIACOV

Dieťatko sa pomaly učí sedieť a pohybovať jemu vlastným spôsobom. Prichádza obdobie tých najväčších objavov. Dieťatku dáme spoznávať predmety rôznych tvarov a farieb, aby si zdokonalilo rozmerové poznávanie a úchop ručičkou. Vhodné sú neostré kocky, loptičky, jednoduché plyšové zvieratká, či látkové obrázkové knižky. Dieťatko rado hračky vysypáva, ukladá, zbiera. Nečudujte sa, ak vám v tomto období vyberie z linky hrnce, misky a varechy. Len objavuje nový svet :)

VEK 9 AŽ 12 MESIACOV

Dieťatko sa učí chodiť a čím ďalej, tým viac spoznáva okolitý svet. V tomto veku ho zaujímajú skladačky, krabičky, kelímky, ktoré sa dajú skladať a rozkladať. Populárne sú stále obrázkové knižky so zvieratkami, farbami, predmetmi. Dieťatko intenzívnejšie vníma svet okolo seba a snaží sa s ním čo najviac zoznámiť.

VEK 12 AŽ 18 MESIACOV

Batoľací vek je obdobie výrazných zmien, kedy sa doterajšie experimentovanie mení na prvé skutočné hry. Dieťatko začína samostatne chodiť a komunikovať s okolím prvými slovkami a zvukmi. Rozvíja sa jeho fantázia, logika, tvorivosť. Pre toto obdobie sú vhodné hračky, ktoré rozvíjajú svalovú koordináciu a precvičujú jemnú motoriku. Idéálne sú hračky na vozenie a tlačenie, dievčatkám sa páči kočiarik, chlapcom veľký nákladiak, kde si môžu ukladať a premiestňovať kocky a iné hračky po byte.

VEK 18 MESIACOV AŽ 3 ROKY

Pre tento vek sú vhodné skladačky puzzle, leporelá, bábiky a rôzne hračky, ktoré napodobňujú svet dospelých - kuchynské sady, náradia, autíčka. Rozvíja sa ich reč, vedú dialógy, najmä pri hre s inými deťmi. Jemnú motoriku rozvíjajú farbičky, hry v piesku a vo vode.

PREDŠKOLSKÝ VEK

Dieťatko stále viac obľubuje detský kolektív a najrôznejšie hry v interiéri ale aj vonku. Vhodné sú didaktické hry, v ktorých sa učí spoznávať svet a pomaly sa pripravuje na budúcu školskú dochádzku. Poteší sa stavebniciam, skúste s ním hrať domino, pexeso, či skladať mozaiku.

V každom veku dieťa objavuje, skúma, rozvíja sa. Na trhu sú hračky od výmyslu sveta, avšak deti potrebujú predovšetkým váš čas, príklad, lásku. Venujte dostatok času svojmu dieťatku. Ani tá najdrahšia hračka nenahradí lásku a dobrý príklad rodičov.