Bezpečnosť a kontrola

Monitor dychu pre bezpečnosť vášho dieťatka

 

Chceli by ste mať istotu, že je vaše dieťatko v bezpečí, aj keď ho práve nevidíte? Mnohé mamičky sa práve kvôli tomu rozhodnú zaobstarať si monitor dychu. Je to ale naozaj nutné?

Niektorí z vás si povedia, že veľa detí a rodičov sa zaobišlo aj bez neho, niektorí si ho však nevedia vynachváliť a ak by sa mali rozhodnúť pre kúpu znovu, neváhali by. Každá mamička občas potrebuje aj chvíľu pre seba a keď je sama s dieťatkom, obáva sa odbehnúť aj do kúpeľne alebo v prípade, keď dieťatko spí, nechce ostávať dlhšie v inej miestnosti. Vtedy sa monitor dychu stáva spoľahlivým strážcom, ktorý bude bdieť nad dychom dieťatka.

Tento prístroj chráni dieťa pred rizikom náhleho zlyhania dychu, pri vracaní a dusení. Upozorní vás stále, keď nie je niečo v poriadku.

PRE KOHO JE VHODNÝ MONITOR POHYBU?

 • hlavne pre novorodencov a deti do jedného roka
 • pre predčasne narodené deti
 • pre deti s nízkou pôrodnou váhou

NA ČO SLÚŽI MONITOR DYCHU?

 • prístroj monitoruje pohyb dieťatka
 • citlivá frekvencia trvalo sleduje a zobrazuje frekvenciu dýchania
 • rozlišuje rytmické dýchanie a obvyklý pohyb, ak niečo nie je v poriadku, po pár sekundách sa ozve alarm
 • v prípade kritického stavu, monitor spustí hlasný poplach

  Možno ste sa práve rozhodli pre jeho zakúpenie a teraz zvažujete či zakúpiť nový alebo už používaný monitor. My určite odporúčame nový, vtedy máte 100% istotu, že je prístroj spoľahlivý. V tomto prípade radšej myslite na bezpečnosť, ktorá by mala byť na prvom mieste, ako na cenu.

  Aby monitor fungoval správne, pri jeho umiestnení odstráňte hračky a predmety z postielky, ktoré vibrujú alebo sa pohybujú. Postielku umiestnite ďalej od tepelného zdroja, prípadne klimatizácie. Taktiež negatívny vplyv na správnu funkciu môže mať mäkký matrac, malé vankúšiky alebo deky. Rodičia sa snažia zaobstarať svojmu dieťatku všetko potrebné, aj "elektronická opatrovateľka" je dôležitý doplnok, ktorý by nemal chýbať.

  Elektronické pestúnky

  Títo skvelí pomocníci sa rozšírili aj do slovenských domácností s malými deťmi. Rodičom doprajú väčšiu voľnosť pri starostlivosti o dieťa bez toho, aby ho stratili z dohľadu. Vďaka prenosu zvuku a v niektorých prípadoch aj obrazu, viete vaše dieťatko jednoducho skontrolovať popri domácich prácach alebo počas oddychovej činnosti. V súčasnosti existuje niekoľko typov elektronických baby monitorov, od analógových, cez digitálne, až po videopestúnky, ktoré sú uspôsobené na rôzne podmienky. Vďaka poznaniu ich vlastností si budete schopní vybrať najvyhovujúcejší druh pre vás.

  DVA ZÁKLADNÉ PRVKY ELEKTRONICKEJ PESTÚNKY

  Všetky typy týchto zariadení sa skladajú z dvoch častí – rodičovskej a detskej. Rodičovská jednotka slúži na odposluch dieťatka a vo väčšine prípadov nedokáže vysielať žiadne zvuky. Detská časť obsahuje mikrofón, ktorý je veľmi citlivý na zvukové signály a pri videopestúnkach aj malú kameru na snímanie obrazu. Doplnkovými funkciami môže byť teplomer a vlhkomer na meranie mikroklímy v miestnosti.

  ANALÓGOVÉ PESTÚNKY

  Najstaršie typy pestúnok fungujú na krátkych vlnách. Odporúčajú sa skôr na miesta s menšou koncentráciou ľudí, napríklad do dedín alebo na okrajové časti miest, pretože sú náchylnejšie na rušenie inými prístrojmi. Vďaka fungovaniu na nižších frekvenciách im pri prenose signálu stromy ani steny nie sú takou prekážkou ako v prípade digitálnych pestúnok.

  DIGITÁLNE ELEKTRONICKÉ BABY MONITORY

  Podľa výrobcov sú digitálne pestúnky menej náchylné na príjem cudzieho signálu, je možné ich používať vo veľkých mestách alebo v zaľudnených častiach. Na rozdiel od analógových typov im v prenose signálu prekážajú stromy a nerovnosti terénu o čosi viac, keďže fungujú na vyšších frekvenciách. Ich signál sa bude výrazne zhoršovať v prírode, na chate alebo v blízkosti ihličnanov. Dokážu fungovať na viacerých kanáloch ako analógové baby monitory a sú schopné samovoľne vyhľadať najvhodnejší z nich.

  VIDEOPESTÚNKY

  Elektronické pestúnky s doplnkovou vlastnosťou sledovania bábätka sú najmodernejším druhom elektronických baby monitorov. Ich schopnosť prenášať zvuk aj obraz sa môže hodiť rodičom žijúcim vo väčšom dome, ktorí môžu sledovať pohyby dieťatka bez toho, aby sa na neho museli zakaždým chodiť pozerať. Na výhodu obrazu v niektorých prípadoch dopláca dosah zvuku, a preto sa odporúča vhodne ich umiestniť a nepohybovať s nimi. Tejto nevýhode sa výrobcovia snažili vyhnúť a najmodernejšie videopestúnky zostrojili trochu inak. Oddelením zvukového prenosu na inú frekvenciu sa im podarilo predchádzajúce negatívum odstrániť.

  PRENOS ZVUKU NA VEĽKÉ VZDIALENOSTI

  Ak potrebujete signál preniesť na väčšiu vzdialenosť, odporúča sa použiť vysielačku, ktorej výrobcovia sľubujú dosah signálu od 3 až do 10 kilometrov. Tento interval je samozrejme len orientačným a platí v dokonale rovnom teréne bez stromov a iných prekážok. Výrobcovia vo všeobecnosti uvádzajú dosah elektronických pestúnok v bezprekážkovom teréne, reálne môžete počítať priemerne s tretinou tejto vzdialenosti.

  NA ČO SA ZAMERAŤ PRI KÚPE

  Detské elektronické pestúnky sú pre rodičov veľkým pomocníkom. Pri kúpe dbajte hlavne na ich kvalitu, dosah signálu a prítomnosť doplnkových funkcií. Z nich by sa vám najviac mohla hodiť kontrola dosahu, pomocou ktorej viete zistiť, kedy ste sa dostali mimo signál a pestúnka sa stáva neúčinnou. Pri kúpe tejto pomôcky sa odporúča zainvestovať, veď predmetný produkt slúži na ochranu bábätka, môžete ho využiť aj pri ďalšou dieťatku alebo neskôr aj predať .

   

  Pozrite si našu ponuku elektronických pestúnok a vyberte si pre seba a svoje dieťatko tú najvhodnejšiu.