Potreby dieťaťa

Výbavička pre novorodenca

 

Z nemocnice ste si konečne doniesli domov vaše dieťatko, okolo ktorého sa bude najbližšie mesiace diať množstvo vecí. Zaobstarať si všetko potrebné v predstihu je podľa mnohých výhodné, pretože po príchode domov sa môžete naplno venovať bábätku. Pre mamičky prvorodičky, ale aj pre tie, ktoré si chcú osviežiť pamäť, sme zhrnuli niekoľko najpotrebnejších častí výbavy pre novorodeniatka.

KVALITA MATERIÁLU NA PRVOM MIESTE

Detská pokožka je veľmi citlivá, a preto namiesto veľkého množstva oblečenia stavte na kvalitné materiály. Najprecíznejšie postupujte pri výbere tých kúskov, ktoré sú v priamom kontakte s telíčkom. Zároveň prihliadajte aj na funkčnosť jednotlivých kúskov. Najvhodnejšie sú tie, ktoré je možné vyprať na 60-tich stupňoch, pretože vyššia teplota dôslednejšie odstráni nečistoty.

OBLEČENIE PRE NOVORODENCOV

Pre každého novorodenca sa odporúča mať pripravených niekoľko kusov dupačiek, body, košieľok, overalov na spanie, bavlnených čiapočiek, ponožiek, svetríkov a kabátikov. Najviac kúskov majte pripravených z body, košieľok a overalov, pretože práve tie sa najskôr zašpinia. Ich presný počet závisí od toho, čo preferujete, a s ktorým oblečením sa vám bude lepšie manipulovať. Potreba jednotlivých kusov odevu pre novorodenca závisí aj od ročného obdobia, v ktorom sa narodil. V zime budete okrem už spomínaných vecičiek potrebovať aj teplé kombinézy, kabátiky, hrubšiu čiapočku a rukavice.

OBUV NIE JE NUTNOSŤOU

Keďže novorodeniatko nechodí, do topánočiek zo začiatku nie je potrebné investovať, no dôležité je obliekať deťom ponožky. V zime sa detská nožička najviac ohreje vo froté materiáli, v lete sa odporúčajú ľahšie bavlnené typy. S dvoma až štyrmi pármi si úplne vystačíte. Ich veľkosť je väčšinou odstupňovaná trojmesačným intervalom (0 až 3 mesiace, 3 až 6 mesiacov).

NENAKUPUJTE VEĽA, POZOR NA PANČUŠKY

Detské pančuchy alebo spodný diel súpravičky vyberajte aj na základe upevnenia v oblasti bruška. Gumičky, ktoré sťahujú oblasť pásu, môžu spôsobovať nepríjemnosti. Zároveň, ak nechcete zbytočne utrácať na nepotrebnom detskom oblečení, zásobujte sa s mierou. Majte na pamäti, že bábätko rastie veľmi rýchlo a pri veľkom množstve nakúpených kúskov ich ani nemusí stihnúť mať na sebe.

ČO NEZABUDNITE ZAOBSTARAŤ

 

Množstvo týchto potrebných vecí pre vaše dieťatko nájdete aj v našom eshope. Prajeme vám príjemné nakupovanie ;-)

Výber detskej postielky

 

Kúpa detskej postieľky je jednou z najkrajších povinností rodičov. Jej spoločné stavanie a pohľad, keď v nej prvýkrát uvidíte vášho potomka, sú na nezaplatenie. Okrem toho, aby sa detské kráľovstvo navonok páčilo vám, dbajte pri výbere aj na kvalitu. Keďže malé deti väčšinu dňa prespia, pristupujte k výberu zodpovedne.

ZVOĽTE VHODNÝ MATERIÁL

Na výrobu postieľok sa väčšinou používa bukové alebo dubové drevo. Lacnejšie varianty sú vyrobené zo smreku alebo borovice. Do mäkkého dreva sa malý objaviteľ dokáže ľahko zahryznúť alebo na ňom zanechať iné odtlačky. Postieľky z tvrdého dreva sú síce drahšie, ale pokojne ich využijete aj pri ďalších deťoch a vždy budú vyzerať ako nové.

VYBERTE KVALITNÝ MATRAC

Matrace do detských postieľok sú vyrábané z molitanu, kokosových vlákien alebo pohánky. Matrace z molitanu sú lacnejšie, mäkšie a jednoduchšie na údržbu. Keďže je detská chrbtica vo vývoji, pediatri skôr odporúčajú matrace z tvrdších materiálov, ako sú napríklad kokosové vlákna, aby sa pod detskou váhou neprehýbali.

NÁJDITE SI PRE VÁS NAJVHODNEJŠÍ TYP BOČNÍC

V súčasnosti je na trhu dostupné množstvo druhov bočníc - dajú sa spúšťať, úplne odmontovať alebo majú vyberateľné časti. Pre jednoduchšie kojenie v noci a bližšie umiestnenie bábätka zvoľte postieľku so spúšťacou alebo odnímateľnou bočnicou. Vďaka odnímateľnej bočnici postieľku bezpečne prisuniete k manželskej posteli a budete mať vaše dieťatko vždy nablízku. Pre väčšie deti, ktoré už samostatne chodia na toaletu sú vhodné postieľky s vyberateľnými bočnicami.

MANTINEL - ÁNO ČI NIE?

Mantinel chráni dieťatko pred prievanom a nárazmi do bočníc, pri ktorých by si mohlo ublížiť. Zároveň mu vytvára súkromný priestor a prítmie, v ktorom sa bábätku bude lepšie spať. Aj napriek tomu, že má len tri strany, niektorí rodičia tento druh ochrany neuznávajú zo strachu, že svoje dieťa nemajú pod dohľadom. V prípade, že využívate postieľku aj cez deň, ochranné hniezdo je jednoduché odviazať.

 

Pri kúpe postieľky zvážte aj vlastnosti navyše, ktoré vám zjednodušia rodičovské povinnosti:

  • Na jednoduchšiu manipuláciu s postieľkou využite kolieska. Ocenia ich najmä rodičia, ktorí používajú postieľku na spanie v spálni, aj na hranie sa v obývačke. Je možné ich aj samostatne dokúpiť a primontovať
  • výhodou postieľok sú odkladacie priestory, slúžia na uloženie vecí pre bábätko, ktoré budete mať vždy po ruke
  • zaobstarajte si špeciálnu podložku na matrac, ktorá neprepúšťa vlhkosť a chráni matrac pred poškodením a dieťa pred potením
  • uprednostnite rozmery postieľky 120x60 cm, keďže sú univerzálnejšie, na trhu je o nich väčší záujem, a tak je príslušenstvo k nim dostupnejšie
  • výhodná je nastaviteľnosť matraca do troch výškových úrovní pre ležiace, postupne sa pretáčajúce a stojace detičky pokryje potreby dieťatka do dvoch rokov, čím ušetríte na kúpe ďalších postieľok

 

Aj  v našom detskom eshope nájdete kvalitné drevené postielky, matrace a bohaté príslušenstvo k nim. Veríme, že si nájdete to pravé pre vás a vaše dieťatko.

 

Vyberáme detský nábytok

Pri zariaďovaní detskej izby myslíme na to, čo všetko bude naše dieťa potrebovať. V závislosti od jeho veku sa potreby dieťaťa menia. Pri batoliatku si vystačíme s postieľkou, komodou na odloženie oblečenia a prebaľovacím pultom, ale školák už toho potrebuje podstatne viac.

Ak pri prvotnom zariadení detskej izby vyberiete jednotlivé kusy viacúčelového nábytku, s nástupom dieťaťa do školy sa po výmene pár kúskov môže stať z herne mini pracovňa.

DETSKÁ POSTEĽ

Nábytok nemusí byť fádny a nudný, aj v našej ponuke nájdete zaujímavé komplety detských izieb, ktoré vyčaria vašim deťom úsmev na tvári. Perfektným riešením sú dlhodobo využiteľné multifunkčné postele. Oceníte pri nich aj praktické úložné šuflíky, ktoré poslúžia na odloženie hračiek alebo oblečenia. Na výber máte aj širokú ponuku kvalitných matracov, pri ich výbere myslite na pokojný, zdravý spánok Váho dieťaťa.

PÍSACÍ STÔL

Pri výbere písacieho stolíka pre školáka je dôležitá plocha pracovnej dosky, výška stolíka adekvátna dieťaťu, a praktickou súčasťou je výsuvná polica na počítačovú klávesnicu, pretože časom bude vaše dieťa pri učení využívať aj počítač.

 

SKRINE, KOMODY

V detskej izbe je potrebný aj nábytok slúžiaci ako úložný priestor na oblečenie, školské potreby a samozrejme hračky. Túto úlohu plnia najmä skrine, komody, police alebo rôzne boxy na hračky. Praktický, najmä pre malé deti, je umývateľný detský nábytok - nábytok z lamina, MDF dosky alebo fóliovanej MDF. Veľmi obľúbený je tiež detský nábytok z masívu, hlavne pre svoj prírodný vzhľad, zdravotnú nezávadnosť a vysokú kvalitu. Detský nábytok v našom eshope BABYBABO spĺňa prísne bezpečnostné normy a je vyrobený zo zdravotne nezávadného materiálu.

Ako si vybrať prebaľovací pult?

 

Čakáte svoje prvé bábätko a kompletizujete detskú izbu? K zoznamu vecí, ktoré potrebujete, nepochybne patrí aj prebaľovací pult pre vaše bábätko. Na trhu je však viacero druhov. Ako si správne vybrať? Tak ako všetko ostatné, aj prebaľovacie pulty prešli vývojom, aby čo najviac uľahčili mamičkám prácu pri kúpaní a prebaľovaní a, samozrejme, maximálne šetrili priestor v byte.

Existuje niekoľko druhov prebaľovacích pultov:


SKLADACIE PREBAĽOVACIE PULTY

Sú jednoduché, praktické pre uskladnenie, s jednoduchou manipuláciou. Patria medzi najlacnejšie varianty.


VARIANTY 2V1

Exitujú aj prebaľovacie pulty, ktoré sú súčasťou komody alebo postieľky. Materiál je drevo, takže cena takéhoto pultu je značne vyššia. Aj keď sú takéto pulty veľmi praktické, zaberajú priestor, nedá sa nimi ľahko manipulovať a po čase ich nevyužijete.


PREBAĽOVACÍ PULT NA STENU

Jedná sa o pult, ktorý sa montuje na stenu, uzavrie sa a v prípade potreby vyklopí. Je však veľmi limitovaný nosnosťou a tak je využitý len veľmi krátku dobu.


MULTIFUNKČNÉ PREBAĽOVACIE PULTY

Súčasťou týchto prebaľovacích pultov zväčša býva praktická vanička s vypúšťačom vody, prakticky"skrytá" pod prebaľovaciu podložku. Pre kúpanie sa jednoducho podložka vyklopí alebo odopne. Obsahuje aj praktické poličky na uskladnenie plienok a hygienických potrieb. Ďalším plusom sú kolieska s bezpečnostnou brzdou, ktoré zaručujú bezproblémový presun podľa potreby. V prípade, že nenájdete vhodné miesto pre umiestnenie pultu, je dobré použiť aspoň prebaľovaciu podložku, ktorá zaručí hygienickú čistotu a bezpečnosť bábätka pri prebaľovaní alebo obliekani. Navštívte našu stránku alebo predajňu a vyberte si z pestrej ponuky mutlifunkčných prebaľovacích pultov a podložiek všetkých druhov materiálov a prevedení.

Výber správnej autosedačky
 

Bezpečnosť detí pri preprave autom je jedna z najdôležitejších vecí, na ktorú by mali rodičia dbať. Dôležitý je výber bezpečeného vozidla a v neposlednom rade výber správnej autosedačky.

Podobne ako vozidlá, aj autosedačky prešli vývojom, aby zaisťovali nielen komfort, ale predovšetkým bezpečnosť pri preprave dieťaťa.  Všetky vozidlá, vyrobené od roku 2006, sú povinne vybavené systémom ISOFIX, ktorý umožňuje montáž autosedačky k zadnému sedadlu pomocou špeciálnych zabudovaných úchytov.

Je drahá autosedačka naozaj aj kvalitná?

Rodičia si mnohokrát pri kúpe autosedačky myslia, že drahý výrobok musí byť automaticky aj kvalitný. Nieje to však pravda. Nie tak dávno, jeden renomovaný nemecký magazín Auto motor und sport,  testoval 10 najpredávanejších autosedačiek Test dopadol katastrofálne, pretože polovica z nich v nárazovom teste zlyhala. Podrobnosti o tomto testovaní autosedačiek si môžete prečítať tu.

Bezpečné autosedačky v našej ponuke

Výrobca autosedačiek Avionaut spolupracoval s projektantmi a konštruktérmi z odvetvia letectva, kde je bezpečnosť prvoradá. Spoločne vyrobili autosedačku, ktorá je nielen moderná, pohodlná a má skvelý dizajn, ale je predovšetkým bezpečná.

Autosedačka Avionaut Glider, vhodná pre deti hmotnostnej kategórie 9-25kg, spĺňa všetky bezpečnostné kritéria a normy, je vyrobená v Európe a pozostáva z tých najkvalitnejších materiálov.

Okrem toho je jej súčasťou aj:

  • regulácia uhla sklonu – poloha autosedačky je ľahko prispôsobiteľná aktuálnym potrebám dieťaťa
  • podstavec ISOFIX – doplnkové príslušenstvo, umožňuje jednoduchú montáž autosedačky
  • EPP - maximálne pohodlná penová opierka hlavy
  • hlboké bočné krídla - zabezpečujú ochranu pred nárazom zboku
  • v zadnej časti operadla autosedačky je zabudovaná praktická schránka, napr. na návod, takže ho budete mať vždy poruke
  • napínače bezpečnostných pásov pre väčšiu bezpečnosť a lepšiu fixáciu autosedačky
  • intuitívne umiestnenie bezpečnostného pásu umožňuje správnu a rýchlu montáž autosedačky
  • praktické výmenné vložky na sedenie ako doplnkové príslušenstvo
  • mäkká vložka zaručuje vhodné vetranie a udržuje optimálnu teplotu pre maximálny komfort


Kvalita a bezpečnosť autosedačiek Avionaut predstavuje najlepšie riešenie pri výbere autosedačky. Množstvo kladných reakcií a tie najlepšie referencie nás utvrdili, že ponúkame ten správny výrobok, ktorý sa nielenže skvele hodí k modernému interiéru Vášho auta, ale zohráva v ňom tú najdôležitejšiu úlohu -  je dobrým strážnym anjelom Vášho dieťaťa na cestách. Pozrite si našu yvýhodnenú ponuku autosedačiek Avionaut.

 
 
Pomôcky na nosenie dieťaťa
 
Zabezpečenie si detského nosiča alebo šatky po narodení dieťaťa prináša množstvo výhod ale aj úskalí. Tieto pomôcky umožňujú pohodlne nosiť dieťa, mať voľné ruky a hlavne byť v blízkom kontakte so svojím pokladom. Sú tiež zvlášť vhodné na cestovanie, kde odpadá neľahká manipulácia s kočíkom.

Pri kúpe takejto pomôcky však treba dávať pozor na správny výber, aby bolo zabezpečené pohodlie a bezpečnosť tak pre vás ako aj pre dieťatko.

NOSIČE

Nosiče, alebo klokanky sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, vhodných pre novorodencov až deti do hmotnosti dvadsať kilogramov. Je preto veľmi dôležité vybrať taký nosič, ktorý zodpovedá veku a hmotnosti dieťaťa. Vhodnosť klokanky pre novorodencov, ktorí ešte nevedia vlastnými silami udržať hlavičku, je veľmi diskutabilná. Volíme preto nosiče, ktoré obsahujú integrovanú vložku pre novorodencov. Nosenie detí je mimoriadne vhodné, avšak ak je dieťa v nosiči príliš dlho alebo často, môže to priniesť viac škody ako úžitku.

Najvhodnejšia poloha pre nosenie malinkých detí je poloha čelom k nosičovi. Poloha na chrbte, na boku, alebo vpredu čelom od nosiča je vhodnejšia skôr pre staršie deti, ktoré už vedia samé udržať hlavičku. Chrbtica dieťatka by mala byť ohnutá do oblúka a kolená by mali byť vyššie ako bedrové kĺby do veku približne 14 mesiacov.

Pri výbere nosiča uprednostňujeme taký, ktorý je:

  • flexibilný -­ umožňuje nosiť dieťa v rôznych polohách
  • bezpečný -­ nožičky musia byť dokonale obopnuté, ale nesmie ich ani tlačiť žiadna časť nosiča
  • ľahko udržiavateľný -­ mal by sa dať jednoducho oprať v práčke
  • nastaviteľný -­ samozrejmosťou sú nastaviteľné popruhy pre pohodlie matky aj dieťatka
  • pohodlný -­ vhodné sú nosiče, ktoré majú širšiu sedaciu časť a predĺžiteľnú opierku chrbátika a hlavy, a teda "rastú" spolu s dieťaťom

ŠATKY

Šatka je tiež jednou z možností ako nosiť svoje dieťatko. Samozrejme na to nie sú vhodné bežné šatky, ale pevné šatky, špeciálne na to určené. Existuje viacero postupov ako si šatku správne uviazať tak, aby dieťatko nevypadlo, ale cítilo sa bezpečne a pohodlne. Medzi výhody nosenia dieťatka v šatke nesporne patrí tesný telesný kontakt s matkou a pocit bezpečia. V zime je jej použitie obzvlášť vhodné, dieťatko nedýcha studený vzduch, ale hreje sa na maminej hrudi. Šatka sa dá tiež využiť ako prikrývka, keď bábätko zaspí. Tak ako pri nosičoch aj pri šatkách platí, že príliš dlhé a časté nosenie bráni dieťaťku v zdravom pohybovom vývoji, nakoľko dieťa nemá čas na spontánnu pohybovú aktivitu. Príliš dlhé nosenie dieťaťa, ak sa k tomu pridá aj nevhodná poloha, napríklad čelom od rodiča, neprimerane zaťažuje chrbticu, a preto tak ako pri všetkom, aj tu platí staré známe "všetko s mierou".

Detské odrážadlá

 

Detské odrážadlá sú prechodnou variantou medzi trojkolkami a bicyklom. Využívajú ich najmä deti vo veku 2 až 5 rokov. Vďaka jednoduchosti sa ich drobec veľmi rýchlo naučí používať a hodinami strávenými na odrážadle si rozvinie základné motorické schopnosti. Tieto skúsenosti potom napomôžu pri prvých fázach bicyklovania, počas ktorých je pre dieťa najťažšie udržať rovnováhu. Na trhu je už veľmi veľa značiek a produktov, medzi ktorými si treba vedieť vybrať. Zhrnuli sme pre vás niekoľko zložiek, na ktoré by ste sa mali pri kúpe sústrediť.

VÝŠKA SEDADLA

Väčšina odrážadiel na trhu má polohovateľnú výšku sedadla. Najdôležitejšie je, aby malo dieťa celé chodidlá pevne na zemi. Vďaka stabilite bude vedieť udržiavať rovnováhu. Kontakt so zemou len špičkami nôh nie je správny a je potrebné porozhliadnuť sa po inom modeli. Polohovaním sedadla je možné prispôsobiť kontakt detskej nôžky s povrchom, aj keď ratolesť podrastie, a tým sa odrážadlo stáva využiteľným aj na niekoľko rokov.

KOLIESKA

Na trhu sú v ponuke dva druhy pneumatík – bez duše alebo s dušou. Pred kúpou je potrebné zamyslieť sa, kde bude vaše dieťa odrážadlo využívať. Pneumatiky bez duše sú tvrdšie, v lese sa menej prispôsobujú terénu, no na druhej strane sú ľahšie, preto sú vhodnejšie skôr pre menšie dieťa. Nafukovacie pneumatiky sa lepšie prispôsobujú nerovnému povrchu, je jednoduchšie ich opraviť, aj keď sú pri neprimeranej manipulácii ľahšie poškoditeľné.

VÁHA

Netreba zabudnúť, že odrážadlo budú musieť rodičia občas preniesť v rukách, či už cez cestu alebo v neprejazdnom teréne. Na druhej strane sa jednoduchšie manipuluje s ľahkými odrážadlami aj deťom, pri rôznych otočkách alebo prekladaní. Váhu ovplyvňuje konštrukcia rámu, ale aj typ koliesok. Priemerná hmotnosť sa pohybuje od 3,5 do 5,5 kilogramu.

RÁM

Materiál, z ktorého je rám jednoduchšej verzie bicykla zostavený, ovplyvňuje váhu a odolnosť zároveň. Na výrobu sa využíva najčastejšie kov, plast drevo. Drevené a plastové rámy sú často odsudzované, no kvalitne zhotovené kúsky vôbec nemusíte zatracovať. Kovové rámy vydržia aj tvrdšie neuvážené zaobchádzanie.

BRZDY

Mnoho predajcov sa zhoduje, že brzdy na odrážadlách pre malé deti do troch rokov života sú zbytočným doplnkom, keďže dieťa v tomto veku ešte nemá vyvinuté motorické schopnosti natoľko, aby brzdilo prstami. Väčšina z nich brzdí položením nôh na zem. V neskoršom veku je ale dobré zoznámiť dieťa s brzdovou pákou, ktorú sa musí naučiť ovládať neskôr aj na bicykli. Predajne ponúkajú odrážadlá bez bŕzd, so zadnou s oboma brzdami. Pri brzdení je potrebné dieťa naučiť postupnému brzdnému procesu, nie náhlemu zastaveniu, pri ktorom by mohlo dôjsť k úrazu.

DOPLNKY

Predajne ponúkajú v súčasnosti široký sortiment doplnkov, nezabúdajte na:

  • reflexnú vestu: vďaka nej je vaše dieťa viditeľné na veľkú vzdialenosť, čo mu môže zachrániť život,
  • helmu a chrániče: chránia telo pred úrazmi pri pádoch a zaváhaniach,
  • zvonček: dieťa porozumie výstražným znameniam a ich spôsobu používania, čo mu v budúcnosti môže len pomôcť,
  • popruh na nosenie odrážadla: tento doplnok ocenia rodičia, najmä mamičky. Vďaka nemu máte voľné obe ruky a záťaž sa orientuje na plece,
  • košík: je možné ho namontovať na prednú časť odrážadla, skôr plní estetickú funkciu

Ako rodič iste viete, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Pomocou odrážadla sa vaše dieťa pohybuje oveľa rýchlejšie, a preto ho nespúšťajte z očí. Dôležité je aj preventívne ho varovať pred autami a inými cyklistami a zakázať mu prechod po cestných komunikáciách bez vášho dozoru. Prezrite si odrážadlá v našej aktuálnej ponuke.

Ako kúpiť správnu detskú obuv

 

Detské chodidlo sa od dospelého v podstatnej miere odlišuje. Nielenže je oveľa menšie, ale aj kosti v ňom sú ešte prevažne chrupavkové a nožná klenba sa vyvíja až v neskoršom veku. Detská nôžka narastie za rok zhruba 15-­18 mm. Aj napriek tomu by sme sa mali vyhnúť noseniu "zdedených" topánok po starších súrodencoch alebo z bazárov. Deti by mali nosiť kvalitnú obuv, ktorá sa prispôsobí tvaru ich chodidla a taktiež chôdzi, čo podporuje správny vývoj chodidla. Najstarostlivejšie vyberáme obuv, v ktorej naše dieťa trávi najviac času.

AKO TEDA VYBERIEM TÚ SPRÁVNU OBUV PRE MOJE DIEŤA?

Z množstva ponúkanej obuvi vyberáme najmä podľa nasledovných kritérií:

  • kvalita materiálu­ - kvalitná obuv obsahuje kombináciu materiálov prírodných: useň, bavlna, ľan, koža, ktoré sú priedušné, a umelých, umiestnených na najviac namáhanej časti obuvi. Takto vyvážený pomer minimalizuje odretie a mechanické poškodenie
  • ľahkosť obuvi - tak ako topánky pre dospelých, aj detská obuv musí byť ľahká a priedušná
  • obuv s pevným opätkom -­ kvôli stabilite nožičiek, musí byť odolný voči nárazom, zvnútra príjemne mäkký ale dostatočne pevný. Pre najmenšie deti je vhodné vyvýšenie pre stabilitu členkovej oblasti.
  • okrúhla predná časť obuvi ­- mala by byť okrúhla, priestor pre prsty musí byť dostatočný, priedušný a zároveň pevný
  • topánočky vyberáme o centimeter väčšie - pri skúšaní topánok dieťa ešte nevie objektívne posúdiť, či mu je topánka dobrá, alebo nie. Ak do obutej topánky zľahka vložíme za pätu prst, číslo je správne. Príliš tesné topánky nielenže tlačia, ale deformujú nohu, zhoršujú jej anatomické vlastnosti. Naopak, príliš veľké topánky zaťažujú celý organizmus, ich nosenie je pre dieťa nepríjemné a hrozí riziko úrazu.
  • anatomicky tvarovaná vnútorná stielka - má byť z priedušného, savého materiálu, odľahčená, dobre ohybná a nešmykľavá
  • kvalitná ortopedická klenba ­- pružná a mäkká, so stálym tvarom počas celej doby nosenia
  • rýchle obutie -­ malé deti iste uprednostnia ľahko obúvateľnú obuv, do ktorej vkĺznu v krátkom čase, preto volíme namiesto šnúrok radšej zapínanie na suchý zips

 


Aj keď deti neradi berieme so sebou na nákupy, v prípade kúpy topánok by sme mali urobiť výnimku. Je totiž nevyhnutné, aby dieťa obuv vyskúšalo a v predajni sa v nej prešlo. Aj vizuálne sa dá zistiť, či topánočka na nôžke dobre sedí, a či sa dieťaťu dobre chodí. Kvalitná pevná obuv je pre zdravý vývin dieťaťa veľmi dôležitá, preto nie je na mieste voliť nápadne lacnú obuv, pozostávajúcu z pochybných materiálov. Investícia do kvality sa určite vyplatí, najmä ak ide o investíciu do zdravia našich detí! V našej predajni vám ponúkneme kvalitné výrobky značiek Fare a Protetika.

Autosedačka alebo podsedák?

Autosedačku potrebuje každé dieťa s výškou menšou ako 150 cm, t.j približne do veku 10-12 rokov. Akonáhle začína hlavička dieťaťa prevyšovať cez opierku autosedačky, je čas na jej výmenu za väčšiu. Mnohí rodičia starších detí siahajú po kúpe podsedáka, čo je taktiež povolené a je to oveľa jednoduchšie riešenie ako zháňať veľkú nemotornú autosedačku. Ak aj vy stojíte pred týmto rozhodnutím, siahnuť na lacnejší variant alebo kúpiť svojmu dieťaťu drahšiu autosedačku, prinášame vám niekoľko postrehov, ktoré by vám mohli rozhodovanie značne uľahčiť.

Malý a skladný podsedák vás vôbec nevyjde draho. Kúpite ho v supermarkete aj za 10 eur. Ak ho nepotrebujete, hodíte ho do kufra, kde ani zďaleka nezaberie toľko miesta ako veľká autosedačka. Má množstvo výhod, najmä ak má rodina tri deti, keďže tri autosedačky sa do auta nezmestia. Jeho kúpa je v tomto prípade ideálnym riešením. Ak však nie ste tento prípad, kúpe podsedáka sa radšej vyhnite. Povieme vám prečo.

BEZPEČNOSŤ JE NA PRVOM MIESTE

Opýtali sme sa odborníkov, ktorí pravidelne testujú autosedačky v crash testoch. Výsledky sú dosť prekvapivé - podsedák neochráni vaše dieťa v aute takmer vôbec. Chýbajú bočné časti, chrániace hlavu, čo je pri náraze z boku veľmi nebezpečné. Tak ako pre mladšie, aj pre staršie deti je najbezpečnejšie cestovanie v autosedačke. Ani vo veku 5 rokov totiž ešte nemajú natoľko pevnú kostru a svalstvo, aby pri prípadnom náraze obišli bez zranenia. Nehovoriac o pohodlí, ktoré sa v týchto dvoch prípadoch nedá ani porovnať.

PREČO SI TEDA ZVOLIŤ AUTOSEDAČKU?

  • poskytuje dieťaťu bezpečnosť, ktorú podsedák nevie zabezpečiť

  • autosedačka je pohodlná aj na väčšie vzdialenosti, dieťa v nej môže nerušene spať

  • je pevná a fixovaná, oproti tomu sa podsedák posúva, je tvrdý, čo je pre neposedné dieťa nebezpečné a nepohodlné

  • v mnohých prípadoch chýba v strednej časti zadného sedadla trojbodový bezpečnostný pás, čo v kombinácii s podsedákom predstavuje značné nebezpečenstvo a nulovú ochranu

Veríme, že tento článok vás presvedčí, že kúpou kvalitnej autosedačky jednoznačne zaistíte bezpečnosť a komfort vášho dieťatka pri cestovaní.

Vankúšiky pre novorodencov


Bezpečnosť novorodenca musíme chrániť nielen počas hry a iných aktivít, ale aj počas oddychu. Spánok je pre dieťa veľmi dôležitý a v prvých mesiacoch narodenia sa skoro unaví a potrebuje si často odpočinúť. V súčasnosti na trhu existuje množstvo typov vankúšikov, ktorými spríjemníte spánok vášho dieťatka alebo zjednodušíte kojenie.

NAJIDEÁLNEJŠIA POLOHA NA SPÁNOK JE NA CHRBTE

Novorodenec by mal spať vždy na chrbte. Poloha na boku nie je vhodná a neodporúča sa, pretože z boku sa môže dieťa jednoduchšie prevaliť na bruško. Dusenie alebo náhle úmrtie dieťaťa je spojené práve so spánkom na brušku, kedy sa bábätku z dôvodu tlaku na hrudný kôš ťažšie dýcha. Po niekoľkých mesiacoch od narodenia sa dieťa začne samé pretáčať. Tomuto pohybu nezabraňujte, bábätko si pri pretáčaní hľadá ideálnu polohu na kvalitný odpočinok.

KVALITNÝ MATERIÁL JE ZÁKLAD

Pre dieťa je dôležité, aby bol vankúšik a vlastne všetko, čo ho obklopuje z kvalitného materiálu, ktorý nebude ohrozovať jeho zdravie. Použitie nekvalitných typov látky alebo výplne môžu neskôr spôsobovať alergie alebo iné ochorenia dýchacích ciest. Vankúšik by mal na sebe mať poťah, ktorý možno ľahko oprať. Výhodou je aj možnosť vyberania, respektíve pridávania výplne, pre lepšie prispôsobenie tvaru detskej hlavičke.

VANKÚŠIKY PRE NOVORODENCOV

Detská poduška Aeroklin je pre mnohých ideálnym doplnkom postieľky, kočíka alebo kolísky. Spĺňa všetky vyššie uvedené pozitívne vlastnosti. Priedušnosť materiálu zabezpečuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a v prípade zašpinenia ju môžete jednoducho vyprať. Polyuretánová výplň sa prispôsobuje hlave dieťatka, čo zabezpečuje správnu polohu pri spánku a minimalizuje riziko udusenia. Je dostupná v dvoch veľkostiach, presne tak, aby sadla každému dieťatku.

DOJČIACE VANKÚŠIKY PRE MAMIČKU AJ PRE BÁBÄTKO

sú skvelou pomôckou pri kojení, ktoré ocenia mamičky s boľavým chrbtom. Pomáhajú aj pri polohovaní dieťatka v spánku alebo pri sedení, ktoré môže byť po pôrode veľmi bolestivé. Jeho polkruhovitý tvar, plnenie tvrdším molitanom alebo špeciálnymi pružnými polystyrénovými guľôčkami a rôzne veľkosti zabezpečia každej mamičke to pravé pohodlie.

Zástancovia názoru, že dieťatko vankúšik nepotrebuje, a tí, ktorí si jeho službu nevedia vynachváliť, sa ešte stále nedohodli na tom, čo je pre ratolesti najideálnejšie. Nezabúdajte však, že rodičia majú najväčšie právo sa rozhodnúť na ktorú stranu sa priklonia a či svojmu dieťatku do postieľky zabezpečia vankúšik alebo nie.

Výbavička pre dvojičky

Dieťa do rodiny, to je vždy radosť, tento krát dokonca dvojnásobná. Ale je to aj dvojnásobná starosť? Všetko v živote je tak, ako chceme, aby to bolo. Ak to budete brať ako prínos, tak to prínosom bude a ak sa budete zbytočne báť a stresovať, určite to neprospeje vám a ani vašim bábätkám. Pozrite sa na vec z tej pozitívnej stránky: dve deti naraz a nie za sebou ušetria minimálne tri roky, maminky majú predsa dve ruky, dve prsia, dve oči... na niečo to asi bude a v neposlednom rade, kým vy budete mať prácu, môžu sa navzájom hrať a pomáhať si, pred tým sa však na ne treba pripraviť a my vám s tým pomôžeme.

ČO DO PÔRODNICE?

Vo väčšine pôrodníc vás budú vopred informovať, čo si má budúca matka so sebou priniesť do pôrodnice, keďže každá z nemocníc má iné vybavenie, niekde od vás budú žiadať, aby ste si priniesli aj vlastný krém na hojenie pupčeka a preto sa radšej vopred informujte.

ZÁKLAD ŠATNÍKA

Ako sme už v našich článkoch spomínali, pri výbere detského oblečenia, treba staviť na kvalitu pred kvantitou, hlavne, čo sa týka vecí, ktoré sú v priamom kontakte s pokožkou. Nakupovanie oblečenia pre dieťatko ovplyvní aj ročné obdobie, v ktorom príde na svet, tu je zoznam najnutnejších vecí, ktoré by ste mali mať pre drobca prichystané:

  • 10x detské body alebo košieľky, dupačky alebo overal
  • 6x mikina, svetrík alebo tenký kabátik
  • 2x bavlnené rukavičky
  • 4x tenučké bavlnené čiapočky
  • 4 páry detských ponožiek
  • perinky alebo zavinovačky

Na jeseň alebo zimu sa ešte hodia dvoje teplé kombinézy, rukavičky a látkové čižmičky alebo hrubšie ponožky.

ČISTOTA POL ŽIVOTA


Našťastie nie je pravidlom, že všetko, čo ideme nakúpiť pre dvojičky musí byť krát dva. Najmä, čo sa týka drogérie a pomôcok na kúpanie, keďže kúpať dve detičky naraz by bolo veľmi riskantné a preto vám bude stačiť:

  • detská vanička
  • žinka na umývanie (veľmi praktické sú rukavice, ktoré sú mäkké a veselé)
  • 4 osušky alebo veľké bavlnené plienky
  • kefa na vlásky
  • detský olej, ktorý môžete pridať aj do kúpeľa
  • jednorázové plienky/látkové plienky
  • vlhčené utierky
  • krém na zadoček proti zapareninám
  • cca 20 bavlnených plienok, ktoré využijete aj pri dojčení a podkladaní pod hlavičku
  • detská manikúra
  • krém na tváričku
  • gázu a bórovú vodu, ktoré sú dobré na čistenie očiek a nošteka
  • prací prášok/prací gél pre citlivu pokožku (určený pre deti)

 

AUTOSEDAČKA PRE DVOJIČKY

Pre dvojičky neexistujú špeciálne „dvojsedačky“, ako je to pri kočiaroch, preto si s tým nemusíte extra lámať hlavu. Na začiatok vám postačia dve autosedačky od 0-13 kíl. Kritéria sú také isté, ako pri kúpe pre jedno dieťa, nájdete ich aj v našom článku výber správnej autosedačky.

PRE SLADKÝ SPÁNOK

Ak nákup dvoch postieľok naraz je pre vás veľmi finančne náročný, na začiatok vám postačí aj jedna. Do veku troch mesiacov môžu bábätká spinkať spolu v jednej postieľke, neskôr sa to neodporúča. Takže, tak či tak, budete musieť v horizonte troch mesiacov kúpiť dve postieľky, matrace, paplóniky, obliečky a minimálne 4 plachty.

HURÁ NA PRECHÁDZKU

Asi jediný a najväčší problém, s ktorým sa môžete pri nákupe výbavičky stretnúť, je nákup kočíka pre dvojičky. Tu by ste si mali dať obzvlášť pozor. Vyrábajú sa detské kočíky, kde bábätká sedia za sebou alebo vedľa seba. Z praktického hľadiska je ten, kde sú umiestnené vedľa lepší, pretože máte nad ním lepšiu kontrolu, ani jedno dieťa nie je obmedzované vo výhľade či priestore a k obom máte rovnako rýchly prístup. Avšak, pomerajte si všetky dvere, cez ktoré budete nútení pravidelne prechádzať, všimnite si, či sú v kočiariku nezávisle polohovateľné miesta a taktiež neprehliadajte váhu konštrukcie.

 

Určite nezabudnite na detský teplomer, odsávačku mlieka a soplíkov. Pri dvojičkách si mamičky veľmi pochvaľujú aj využitie vankúša na kojenie, vďaka ktorému môžete nakŕmiť obe detičky naraz a hrázdičku alebo rozvojové podložky, ktoré dieťa aspoň na chvíľu zabavia, kým sa vy potrebujete venovať jeho súrodencovi.

Ako si správne vybrať kočík pre svoje bábätko

 

S radostnou správou, že na svet má prísť nový človiečik, sa prebúdza v maminej hlave čoraz viac otázok. Postupom času, keď sa bruško stále viac a viac zväčšuje, vyberá okrem ostatnej výbavičky aj vec, ktorá je pre každé dieťatko nevyhnutná a tou je detský kočík. Najnovšie trendy ponúkajú množstvo variácií, typov, farieb a prevedení. Ako sa rozhodnúť správne a na čo netreba zabudnúť?

 

Typ kočíka

V prvom rade si treba ujasniť, aký typ kočíka chcete kúpiť. Najčastejšie vyhľadávaným typom kočíka je trojkombinácia, čo umožňuje využiť kočík počas dlhšej doby ako napr. klasický hlboký variant. Kočík sa ľahko zmení na športový, avšak mnoho rodičov nakoniec aj tak siahne po tzv. golfáčoch, ktoré sú skladné a oveľa ľahšie ako veľký športový kočík na podvozku.

 

Nie je terén ako terén

Pri výbere kočíka zohľadňujeme aj terén, kde ho budeme najčastejšie využívať. Do nerovného terénu volíme väčšie, najlepšie nafukovacie kolieska, do mesta, kde sa pohybujeme často po rovnom asfalte, menšie kolieska.

 

Rozmery a hmotnosť kočíka

Na tieto parametre treba prihliadať v súvislosti s obdobím narodenia bábätka. Kočíky s malou vaničkou sú vhodné pre deti, narodené na jar, prípadne v lete. Naopak, zimným bábätkám vyberáme kočík s väčšou vaničkou, nakoľko je predpoklad používania fusaku a deky. Taktiež si nezabudnite odmerať kočík v zloženom stave a odskúšať si, či sa zmestí do kufra auta, prípadne do výťahu. Hmotnosť kočíka je taktiež rovnako dôležitá. Ak ako mamička budete s kočíkom manipulovať zväčša sama, voľte typ s nižšou hmotnosťou, avšak nie na úkor jeho stability.

 

Bezpečnosť a praktické doplnky

Každý kočík by mal obsahovať 5 bodové bezpečnostné pásy pre zaistenie bezpečnosti dieťatka a taktiež spoľahlivý brzdový systém. Praktický je aj priestranný nákupný košík, taška, držiak na flašu a jedlo, slnečník, sieťka proti hmyzu, či pláštenka do dažďa. Neoceniteľným parametrom je aj možnosť meniť polohu rukoväte, čo ochraňuje dieťa pred nepríjemným vetrom alebo pálivým slnkom.

 

Ideálny kočík neeexistuje. Každému vyhovuje niečo iné a na úkor jedného parametra je potlačený druhý. Vyberte si z našej ponuky ten správny kočík, ktorý bude šitý na mieru práve pre vás.

 Chodítko – áno alebo nie?

Chodítko si pamätáme snáď všetci, nakoľko ho používala v minulosti takmer každá domácnosť. Dieťatko v ňom má rozhľad a objavuje nové veci, mamička si môže aspoň na chvíľu narovnať chrbát a urobiť domáce práce, prípadne si oddýchnuť.

Za posledné roky sa však často stretávame s názormi, že chodítko pre deti nie je vhodné, ba v niektorých prípadoch až nebezpečné. Či je na mieste zdieľať tento názor sme sa spýtali viacerých odborníkov a dospeli sme k zaujímavým záverom.

ZÁŤAŽ NA CHRBTICU

Dieťatko, ktoré ešte samé nesedí a nemá pevné chrbtové svaly, by sa nemalo do chodítka umiestňovať. Je to vhodné až vtedy, keď vie bez opory sedieť, pokúša sa loziť, následne sa postaví a robí prvé kroky. Takto je to prirodzené a správne. Niektoré deti to vedia už v deviatich mesiacoch, iným to trvá oveľa dlhšie. Postupným sedením, lozením a plazením sa dieťa správne vyvíja a "nepreskočí" ani jednu z týchto fáz, čo ale predčasným používaním chodítka reálne hrozí. Preto, ak vidíme, že dieťatko ešte nevie loziť, chodítko ešte na nejaký čas odložíme.

NEBEZPEČENSTVO

V dnešnej dobe sa už vyrábajú chodítka, ktoré minimalizujú riziko prevrátenia a obsahujú viaceré bezpečnostné prvky. Pozor ale musíme dávať na to, aby dieťatko z chodítka nedosiahlo na nebezpečné predmety, ktoré sú pre neho v tomto období mimoriadne zaujímavé. Ďalším aspektom, ktorý hrozí, je chodenie po špičkách. Nastavenie správnej výšky sedacej časti a skrátenie času, stráveného v chodítku, však toto riziko minimalizuje. Striedanie rôznych aktivít počas dňa pomôže dieťatku vylepšiť si rozhľad a zabezpečí mu správny psychomotorický vývoj.

CHODÍTKA DELÍME NA

Klasické sedacie chodítka – dieťa sa umiestni v sedacej časti. Chodítka obsahujú hrací panel, opierku chrbta a sedaciu výškovo nastaviteľnú časť.

Aktívne chodítko - vozík – dieťatko sa pri pokusoch o prvé kroky chytí madielka a tlačí vozík pred sebou. Umožňuje mu to oporu a zabezpečuje aktívne zapájanie všetkých jeho zmyslov počas celej doby chodenia.

 

Vyberte si z pestrej ponuky chodítok, ktoré nájdte v našom eshope. Dbajte však na ich správne používanie a nenechávajte v nich deti príliš dlho. Prvé kroky v spoločnosti pestrých farieb a pekných melódií zaistia naše bezpečné chodítka.

 

Keď je cumlík najlepší kamarát!

 

Takmer každé malinké bábätko má v puse cumeľ. Ide o akýsi ukľudňujúci, relaxačný prostriedok, ktorý dieťatku pomáha prekonávať stavy nervozity, či strachu, no osvedčil sa najmä ako pomocník pri zaspávaní. Všetko je v poriadku až do momentu, keď sa z dieťatka stane malý "závislák" a bez cumľa nedokáže fungovať. Kedy je ten správny čas dieťatku cumeľ odobrať?

HYGIENA JE NA PRVOM MIESTE!

Utíšiť malé dieťa cumlíkom je bežnou zaužívanou praktikou u mnohých rodičov. Poznáme však mnoho pediatrov, ktorí nie sú práve zástancami tohto vynálezu. Kritizujú ho najmä z hygienického hľadiska, ale aj kvôli nesprávnemu vývinu chrupu a veľkému riziku vzniku zubného kazu. Ak sme sa teda rozhodli ponúknuť svojmu drobcovi cumeľ, musíme dbať najmä na jeho hygienické používanie. Cumlík nosíme stále v čistej krabičke, nenechávame ho povaľovať sa v kočíku alebo medzi vecami, a už vonkoncom ho neolizujeme. V ústach máme totiž baktérie, ktoré pomôžu spôsobiť dieťatku predčasný vznik zubného kazu. Je lepšie mať poruke vždy fľašu s vodou, aby sme mohli cumeľ v prípade potreby opláchnuť.

ZÚBKY

Zúbky sa prerezávajú väčšinou v druhej polovici prvého roka veku dieťatka. Kým rastú, častým používaním cumľa sa ich rast môže zdeformovať a vzniknúť predkus. Nie je preto správne, aby malo dieťa v tomto období v pusinke cumeľ po celý deň, ako to, žiaľ, v mnohých prípadoch býva. Dieťatku cumeľ dovolíme len pred spaním, a pokiaľ je to možné, keď zaspí, z úst mu ho opatrne vyberieme.

KEDY SA CUMLÍKA ZBAVIŤ?

Odborníci sa zhodujú, že cumeľ by nemal byť súčasťou dieťatka dlhšie ako do veku 1 – 1,5 roka. Iste mnoho mamičiek potvrdí, že čím je dieťatko staršie, lúčenie sa s farebným kamarátom je oveľa ťažšie. Ako však malého závisláka presvedčíme, že cumlík už nepotrebuje? Fantázii sa medze nekladú! Skúste cumlík darovať mladšiemu kamarátovi, prípadne ho spoločne hodiť do potoka, kontajnera, či ho ponúknuť na večeru susedovmu psovi. Aj keď je dieťa rozhodnuté cumľa sa zbaviť, ešte sa nevytešujte! Príde večer a spustí sa plač. Tu platí len jedno pravidlo – vydržať! Tento stav bude určite trvať niekoľko dní, možno aj s absenciou spánku. Dieťatku skúste namiesto cumlíka kúpiť novú hračku na maznanie, aby ste mu tým zmiernili jeho smútok. Nebojte sa urobiť tento rázny krok, pretože čím skôr viac budete čakať, tým ťažšie sa s cumlíkom váš drobček rozlúči.

 
Aké sú kritéria pre výber kočíka?

 

Čakáte bábätko a tešíte sa na jeho príchod. S týmto krásnym očakávaním je spojená aj úvaha o veciach, ktoré budete pre bábätko potrebovať. Jednou z najhlavnejších potrieb pre nového človiečika je nepochybne kočík. Ako si z toho množstva značiek a prevedení vybrať ten najlepší? Túto otázku si kladie mnoho mamičiek, ktoré čakajú svoje prvé dieťatko a nemajú žiadne skúsenosti. Ideálny kočík však neexistuje, všetky majú mnoho užitočných funkcií, no ani jeden nemá všetky. Je to preto, lebo každý človek má iné individuálne potreby a preto si kočík vyberá podľa toho, aby mu čo najviac vyhovoval. Veríme, že tento článok vám váš výber uľahčí a rozhodnete sa správne.

 

Kočík trojkombinácia

Najpraktickejším a najlacnejším riešením je zaobstarať si kočík, ktorý budete môcť využívať od narodenia, prakticky až do troch rokov veku dieťaťa. Obsahuje hlbokú časť - vaničku pre novorodenca, športovú časť na sedenie a tzv. vajíčko – autosedačku. Tieto tri komponenty sa u takmer všetkých modelov dajú ľahko pripevniť ku konštrukcii a podľa potreby striedať.
Čo sa týka vaničky, odporúčame, najmä pre deti, narodené v jeseni alebo v zime, prihliadať na jej veľkosť, aby sa tam dieťatko s fusakom zmestilo a malo dostatočné pohodlie.
Športovú časť kočíka využijete v období, keď dieťatko začne sedieť a chce mať výhľad na okolie. Mnoho rodičov volí kočík s otočnou rukoväťou, aby mohli mať s dieťatkom očný kontakt a v prípade potreby ho aj otočiť v smere jazdy. Daňou za túto vymoženosť je ale užší sedací priestor. Dieťatko však rado pozerá okolo seba a v kočíku, otočenom v smere jazdy vydrží sedieť omnoho dlhšie, preto by sme veľmi neodporúčali striktne vyhľadávať výlučne takéto typy.

 

Samostatné kočíky

HLBOKÝ KOČÍK

Tieto kočíky sú určené pre deti do jedného roka, ale mnoho detí sa už vo veku 6 mesiacov pokúša zodvihnúť a pozerať na okolie, preto treba rátať s tým, že v tomto kočíku vám dieťatko dlho nevydrží a využijete ho len zopár mesiacov.

 

ŠPORTOVÝ KOČÍK

Je často súčasťou trojkombinácie alebo sa dá kúpiť aj samostatne. Je najdlhšie využívaný, preto by mal spĺňať všetky potreby každej mamičky. Mal by byť ľahký, pohodlný, skladný, ľahko ovládateľný.

 

GOLFOVÉ PALICE

Tento typ kočíka je určený pre staršie deti, ktoré už vedia chodiť. Je to ľahká a skladná konštrukcia, ktorú si mamička berie na dlhšie prechádzky alebo na nákupy so svojou ratolesťou. Dá sa rýchlo zložiť do autobusu, či kufra auta a zaberá minimum miesta.

 

Kočík do mesta, či do prírody?

Výber kočíka závisí aj od toho, v akom prostredí sa s ním budete častejšie pohybovať. Ak bývate v meste, je lepšie zvoliť kočík s malými kolesami, je skladný a ľahký – naopak, ak bývate na dedine a chodievate často do prírody, je lepšie zvoliť kolieska mohutnejšie, vhodné na zložitejší terén.

 

Hmotnosť, rozmery a skladnosť

Tieto atribúty sú, hádam, najdôležitejším ukazovateľom pri výbere kočíka. Štandardná hmotnosť kočíka je okolo 11-13 kg, moderné kočíky majú odľahčenú konštrukciu, vďaka čomu je hmotnosť kočíkov nižšia ako v minulosti. Kočík je napriek tomu stabilný a pevný. Pri výbere kočíka dbajte na to, aby vám vošiel do kufra auta, či do výťahu. Myslite aj na doplnkové, no rovnako dôležité funkcie, ako je brzdný systém, príslušenstvo, či odkladací priestor. Všetko prispôsobte svojim požiadavkám.

 

Cena

Cena kočíka sa odvíja od jeho kvality a možností, ktoré ponúka. Musíte rátať s tým, že pokiaľ sa rozhodnete pre lacnejší variant, nemôžete očakávať komfort, aký ponúkajú drahšie modely. Naopak, investícia do drahšieho kočíka sa vám môže vyplatiť, pretože by ste ho bez problémov mali využiť aj pri druhom dieťatku, či výhodne predať. Zvážte preto všetky svoje požiadavky a vyberte si kočík, ktorý vám bude plne vyhovovať.