Rady a tipy pre mamičky

"Vysoká škola dojčenia"

 

O dojčení je napísané nespočetné množstvo publikácií a článkov, dočítame sa o tom na internete aj v časopisoch. Ide pritom o tú najprirodzenejšiu vec, ktorá sa rozbehne sama, keď sa zrodí nový život. Tento fakt je pre ľudí odjakživa fascinujúci a preto presný "návod" na úspešné dojčenie neexistuje. Napriek tomu sa aspoň malým podielom môžeme zúčastniť na tom, aby dojčenie prebiehalo tak ako má a dieťatko správne rástlo a prospievalo.

DOJČENIE JE PRE DIEŤA TO NAJ

Materské mlieko je najprirodzenejšou, najkvalitnejšou a najlepšou výživou pre vaše dieťa. Jeho zloženie je presne nastavené podľa aktuálnych potrieb bábätka. Žiadne umelé mlieko nedokáže nahradiť živiny, ktoré obsahuje materské mlieko, preto by malo byť v záujme každej matky dojčiť čo najdlhšie.

AKO VZNIKÁ A MENÍ SA MATERSKÉ MLIEKO?

Tvorbu materského mlieka v prsníkoch matky majú na svedomí hormóny a tento proces prebieha už počas tehotenstva. Po narodení dieťatka prsníky produkujú husté mlieko žlto-smotanovej farby, nazývané kolostrum. Tento produkt je unikátny a nenahraditeľný a keďže sa tvorí v malom množstve bezprostredne po pôrode, snažíme sa, aby z neho dieťatko vypilo čo najviac. Kolostrum (alebo tiež mledzivo) zabezpečuje dieťatku dôležité obranné látky. Pár kvapiek kolostra obsahuje obrovské množstvo rôznych účinných látok v dokonale vyváženom spojení. Prvé mliečko zaručuje bábätku plynulý prechod zo sterilného prostredia maternice do vonkajšieho sveta, plného nástrah. Farba aj konzistencia prvého mliečka sa postupne mení a asi po troch týždňoch nastupuje tzv. zrelé mlieko. Toto mliečko je bielej farby s jemným modrastým nádychom.

AKO DLHO BY SA MALO DIEŤA DOJČIŤ?

Každé dieťatko by malo byť výlučne dojčené aspoň do veku 6 mesiacov, horná veková hranica je individuálna, ale v priemere je to okolo 1,5 – 2 rokov. Aj pri zdanlivých "laktačných krízach", keď sa vám zdá, že mliečka je menej, nenechajte sa odradiť a v dojčení pokračujte. Niekedy stačí len zvýšiť príjem tekutín a dopriať si viac oddychu a dojčenie opäť "nabehne".

AKO ČASTO DOJČIŤ POČAS DŇA?

Doba a frekvencia dojčenia sa taktiež ako povaha mliečka, pribúdajúcim vekom mení. Vo všeobecnosti však platí, že dieťa musí mať zabezpečenú primeranú výživu na to, aby malo optimálny váhový prírastok (u najmenších detí je to 150-250 g za týždeň). Množstvá mlieka a prestávky medzi kŕmením závisia od mnohých faktorov a nedajú sa presne určiť. Ako príklad môžeme uviesť, že priemerný zdravý kojenec potrebuje asi 7 dojčení denne, z toho jedno by malo byť v noci. Ak je ale dieťatko menšie, potrebuje logicky spapať viac. Ak aj je spočiatku dojčenie nepravidelné, nemajte obavy. Počas prvých 6 týždňov sa rytmus dojčenia ustáli natoľko, že dieťatko sa dojčenia dožaduje samé. Existujú však aj spavé deti, ktoré na dojčenie musíme budiť. Dbáme na to, aby prestávky medzi dojčením (okrem noci) neboli dlhšie ako 4 hodiny.

RADY A TIPY

Aj keď je dojčenie najkrajší a najintímnejší moment medzi matkou a dieťaťom, netreba to preháňať. Neponúkajte prsník dieťatku zakaždým, keď je nekľudné. Skontrolujte, či nemá mokrú plienku, prípadne zistite, či za tým nie je zima alebo prílišné teplo. Prsník by nemal slúžiť ako cumlík, preto dbajte na to, aby doba dojčenia nepresiahla 20 minút. Keď bábätko na prsníku zaspí, pomaly mu vložíme ku kútiku úst prst, čím sa podtlak uvoľní.

 
Manuálna alebo elektrická odsávačka mlieka?

 

Ako mamička ste sa už určite stretli s pojmom odsávačka mlieka. Tento vynález poskytuje alternatívne riešenie, ak chcete dieťaťu dopriať materinské mlieko, ale z istého dôvodu sa to nedarí prirodzenou cestou. Dieťatko môže byť slabé, nemusí mať ešte dostatočne vyvinutý sací reflex alebo prsia mamičky môžu byť pre neho príliš tvrdé.

VÝHODY ODSÁVAČIEK

Odsávanie je obľúbené z viacerých príčin. Veľkým pozitívom je možnosť nakojenia bábätka prostredníctvom iného člena rodiny, ak je matka mimo domova. Táto výhoda dáva mamičkám slobodu v podobe vlastného odpočinku. Príčiny odlúčenia sú rôzne, jednou z nich môže byť aj choroba. Pravidelným odsávaním mamičky zároveň predchádzajú zápalom pŕs a iným ochoreniam, ktoré by v konečnom dôsledku mohli uškodiť aj dieťatku.

PRÍPRAVA NA ODSÁVANIE

Pri manuálnych aj elektrických odsávačkách je proces prípravy rovnaký. Veľmi dôležitá je hygiena matky. Rovnako si treba dať záležať na čistote prístroja, každá mamička by mala mať svoj vlastný. Ak je prístroj zdieľaný, musí byť dobre sterilizovaný. Matka, ktorá sa chystá mlieko odsať, by si mala pred procesom poriadne umyť ruky s mydlom a bradavky umyť teplou vodou. Dôležité je, aby ste boli pri tejto činnosti maximálne uvoľnené, v pokoji a bez stresov, ak to nejde, pred odsávaním pomôže aj masáž.

MANUÁLNA ALEBO ELEKTRICKÁ

Názory žien sa v tejto časti rozchádzajú. Dôležité je nájsť si pre vás najvyhovujúcejšie riešenie, keďže oba typy fungujú na rovnakom princípe podtlaku. Proces odsávania môžete pri manuálnej manipulácii jednoducho ovplyvňovať, no pri využití elektrického typu, je odsávanie efektívnejšie a rýchlejšie. Pomocou tlačidla si môžete nastaviť rytmus a intervaly satia. Výrobcovia sa pri oboch druhoch snažia čo najvernejšie kopírovať prirodzené satie, čo napomáha k psychickej pohode mamičky.

Niekoľko typov na záver:

  • nezabúdajte, že najviac živín má čerstvé materské mlieko
  • odsaté mlieko skladujte v chladnejšej časti chladničky najdlhšie 24 hodín, v mrazničke sa jeho trvanlivosť zvyšuje na dobu troch mesiacov
  • ideálna teplota mrazničky na skladovanie mlieka je -18 stupňov Celzia
  • mlieko, ktoré ste odsali ráno, dajte dieťatku ráno, poobedňajšie poobede a večerné večer
  • ak potrebujete mliečko prenášať, skladujte ho v špeciálnych chladiacich boxoch
  • pre lepšiu orientáciu a bezpečnosť si na sterilizované fľašky, v ktorých držíte mlieko, označte dátumom a časom odsávania
  • mlieko rozmrazujte v chladničke po dobu 24 hodín alebo v teplom vodnom kúpeli, nikdy nie v mikrovlnnej rúre

 

Vďaka odsávačkám mlieka sa môžete po čase znova zamestnať bez toho, aby vaše dieťatko muselo prejsť na umelú výživu. Zároveň si môžete vychutnávať príjemný pohľad na vášho manžela alebo priateľa pri kojení dieťatka. Nahliadnite do nášho e-shopu a prezrite si ponuku manuálnych a elektrických odsávačiek mlieka.

 

Zaslúžite si kvalitnú podprsenku

V najkrajšom období v živote ženy, v tehotenstve, každá budúca mamička kompletizuje výbavičku pre svoje bábätko. Chce pre neho len to najlepšie aby sa cítilo dobre a bolo spokojné. Nemala by ale zabúdať aj na seba, ako na jeho istotu  v prvých mesiacoch.  Tým najintímnejším a najvzácnejším úkonom medzi matkou a dieťaťom je nepochybne dojčenie. Malo by byť pre oboch pohodlné a príjemné. Na to je vhodné zaobstarať si dojčenskú podprsenku.

Aký je rozdiel medzi dojčenskou a klasickou podprsenkou?

Dojčenské podprsenky sú špeciálne podprsenky, ktoré umožňujú rýchlo a ľahko sprístupniť  dieťaťu prsník odobratím košíka  a po dojčení ho pohodlne zapnúť do pôvodného stavu.

V našej ponuke nájdete dojčenské podprsenky:

  • s výtužou
  • s kosticami
  • bezšvové ( na spôsob športových)
  • tvarovateľné
  • kombinované

Podprsenky značky Carriwell zaisťujú mamičke pohodlie a rýchlu manipuláciu vďaka zapínacím klipom aj jednou rukou. Sú vyrábané z mäkkých a príjemných materiálov, plne nastaviteľné pre maximálne pohodlie. Okrem praktického využitia pri dojčení, ponúkajú aj tvarovanie a správnu podporu prsníkov aj v období tehotenstva.

Kombinácia obľúbenej bezšvovej technológie z mikrovlákna a nahradenie pevných kostíc gélom vyústilo k výrobe revolučnej podprsenky (link), ktorá na Medzinárodnom veľtrhu v Kolíne nad Rýnom, získala prvú cenu v kategórii "Inovácie". Vďaka výnimočnej mäkkosti a elasticite zaručuje maximálny komfort.

Vyberte si z našej ponuky podprseniek tú svoju pre vaše krásne chvíle, strávené s Vaším pokladom.

Ako v pohode prežiť materskú

Priniesli ste si domov malinký pokladík, ste plné lásky a tešíte sa zo svojho bábätka každú sekundu? Je to nepochybne najkrajšie obdobie života ženy, no netreba zabúdať na to, že okrem matky ste stále aj ženou a manželkou.

Po narodení dieťatka sa zrazu všetko točí okolo plienok, kŕmenia, režimu a ostatných vecí, prislúchajúcich tomuto čarovnému obdobiu. Všetko je super, chodievate na prechádzky, dieťatko rastie, ale z času na čas aj najväčšiu optimistku prepadne melancholická nálada a začne jej všetko prerastať cez hlavu. Ako sa z toho nezblázniť?

PLIENKY, KŔMENIE, VARENIE...

Žiaden stereotyp, ani ten "materský" nie je dobrý. Z času na čas si treba oddýchnuť, vypnúť, vypadnúť. Aj tá najdokonalejšia mamička potrebuje občas vyjsť von sama, s kamarátkou, na kávu, ku kaderníčke. Nezabúdajte na to, že dobrá psychohygiena zaručí nielen vašu pohodu ale aj pohodu celej domácnosti. Rozdeľte si čas rozumne a všetkému dajte "kúsok" namiesto toho, aby ste sa až prehnane "celá" sústredila len a len na dieťa.

DOPRAJTE SI ČAS PRE SEBA

Skúste sa pekne obliecť a vyjsť si niekam von. S kamarátkou na kávu, s manželom na večeru. Potešte sa kúpou nového oblečenia, netrávte v obchodoch čas len na detských oddeleniach. Dieťatko v čase vášho "voľna" nechajte oteckovi, alebo niekomu inému. Babička bude iste rada, keď bude s vnúčikom chvíľku sama a vy si vyvetráte hlavu. Nemajte obavy, ak vychovala vás alebo manžela, určite to aj s drobcom hravo zvládne.

NENECHAJTE ZAKRPATIEŤ SVOJE MOZGOVÉ BUNKY

Keď vystúpite na dlhší čas z pracovného kolotoča, ani neviete ako, a zrazu sa cítite totálne "vygumovaná". Ak môžte, skúste pracovať alebo inak namáhať svoj mozog aspoň raz-­dva krát do týždňa na pár hodín. Jednak to urobíte pre svoj dobrý pocit a sebavedomie, a jednak preto, že keď nastúpite do práce, nebudú vás musieť odznova všetkému zaúčať :)

ZABUDNITE NA DOKONALE VYLEŠTENÝ BYT, ODDYCHUJTE!

Vypraté a vyžehlené, navarené, napečené a zo zeme by sa dalo jesť. Takto nejako vyzerá dokonalá domácnosť dokonalej ženy. Prílišné upratovanie a staranie sa o členov rodiny značne vyčerpáva a navyše vás ukracuje o drahocenný čas, ktorý môžete stráviť hrou s deťmi alebo rozhovormi s partnerom, či kamarátkou. Keď dieťatko spí, kľudne si ľahnite aj vy. Bábätko bude spokojné, keď uvidí oddýchnutú, usmievavú mamu, namiesto nervóznej, večne sa ponáhľajúcej žene s kruhmi pod očami ;-)