Tehotenstvo a pôrod

Budúca mamička za volantom

V dnešnej dobe máme možnosť vidieť za volantom auta mnoho žien. Vozia deti do školy, k lekárovi, chodia na nákupy, či na výlety. Aj počas radostného očakávania bábätka nemá mamička dôvod na zmenu svojich zvyklostí a životného štýlu a teda vo väčšine prípadov ani dôvod na obmedzovanie sa v šoférovaní. Každá zodpovedná mamička však myslí predovšetkým na bezpečnosť - tak svoju ako aj bezpečnosť svojho dieťatka. Veľa mamičiek si však myslí, že bezpečnostný pás môže byť pri náraze nebezpečný, čo však nie je správne. Bezpečnostné testy pri simuláciách nehôd dokázali pravý opak – náraz bruchom do volantu by mal nepochybne fatálne následky.

Počas prvých týždňov tehotenstva, pokiaľ sa mamička cíti dobre a netrpí závratmi, či nevoľnosťami, môže šoférovať bez obmedzení. S narastajúcum bruškom však klesá úroveň jej pohodlia a preto by nemala cestovať na dlhšie trasy, pokiaľ to nie je nevyhnutné. V prípade dlhšej doby, strávenej v interiéri auta, by si mala robiť častejšie prestávky a zabezpečiť dostatok tekutín. V posledných troch mesiacoch by nemala cestovať sama, a pokiaľ je to možné, mala by cestovať radšej ako spolujazdec, nie vodič.

Vráťme sa ale k bezpečnosti tehotnej ženy za volantom. Trojbodový bezpečnostný pás je prvou vecou, ktorú musí mamička po nástupe do auta chytiť do ruky a zapnúť. Pás správne nastaví a to tak, že vrchná časť pásu vedie cez hrudník, spodná časť čo najnižšie pod bruškom. Pri náraze sa tak minimalizuje tlak na maternicu, čo je pre mamičku a jej dieťa nevyhnutné. Na našom trhu sú dostupné špeciálne doplnky k bezpečnostným pásom, určené pre tehotné ženy, ktoré zabezpečia fixáciu bezpečnostného pásu čo najnižšie a zabraňujú jeho vysunutiu na guľaté bruško. Keď ide o bezpečnosť a ochranu života, nie sú na mieste ústupky ani kompromisy. Zabezpečte Vám a Vášmu bábätku maximálnu bezpečnosť pri cestovaní autom.

Takýto bezpečnostný pás pre tehotné ženy nájdete aj v našej predajni. Bližšie informácie vám poskytneme aj na babybabo@azet.sk

 

Čo si vziať do pôrodnice?

Bruško pomaly rastie a vy sa obzeráte po kočíkupostieľkeautosedačke, kozmetike a iných veciach, potrebných pre nového človiečika. S Bavlnené body s potlačoublížiacim sa pôrodom si však nezabudnite zbaliť aj veci do pôrodnice tak, aby ste nachystanú tašku v prípade potreby len zobrali spoza dverí a utekali po svoj roztomilý batôžtek. Aby ste na nič nezabudli, prinášame malý návod, podľa ktorého si veci môžete včas nachystať a v pôrodnici vám nebude nič chýbať.

Tašku si zbaľte minimálne mesiac pred termínom pôrodu. Vecičky pre bábätko nachystajte vopred oteckovi, ktorý ich prinesie do nemocnice, stačí až v deň vášho prepustenia.

BALÍME SA DO PÔRODNICE

V taške budúcej mamičky by nemali chýbať:

 • nočná košeľa so zapínaním vpredu
 • župan
 • minimálne dva uteráky, z toho jeden veľký
 • prezúvky
 • spodné prádlo - nohavičky a podprsenky, vhodné na dojčenie
 • hygienické potreby - toaletný papier, zubná pasta, kefka, sprchový gél a šampón, mydlo, hrebeň, hygienické vreckovky, krém, balzam na pery
 • vložky, odsávačka mlieka, časopis, knihu, nabíjačku na telefón, iné veci osobnej potreby
 • doklady - tehotenská knižka, občiansky preukaz, karta poistenca a sobášny list (kvôli potrebám matriky)
 • vo väčšine pôrodníc je potrebné mať so sebou pre bábätko od narodenia aj dostatočné množstvo jednorázových plienok, krém proti zapareninám a vlhčené utierky

Aj keď veci pre bábätko je potrebné doniesť až po prepustení, nachystajte ich ešte pred odchodom.

Zbaliť by ste mala:

 • bavlnenú košieľku alebo body
 • dupačky, svetrík, čiapočku (veľkosť 52 - 58)
 • dve bavlnené plienky, jednu alebo dve jednorazové
 • zavinovačku s letnou alebo zimnou vložkou, v zime tiež deku
 • autosedačku

VÝBER PÔRODNICE

Vyberte si pôrodnicu, ktorá je blízko vášho bydliska, a to najmä z jediného dôvodu - aby ste stihli prísť včas. Kritéria pre výber pôrodnice sú rôzne, ako sa rôznia aj individuálne nároky mamičiek. Niektoré mamičky preferujú nadštandardné služby, čo je veľkou výhodou. Za poplatok môžete mať nadštandardnú izbu, kde môžete neobmedzene prijímať návštevy, máte k dispozícii vlastné sociálne zariadenie, televízor, postieľku a prebaľovací pult s príslušenstvom. Na "obyčajných" izbách si však vymeníte skúsenosti s ostatnými mamičkami, no na úkor pohodlia a súkromia, ktoré ponúka izba nadštandard.

Keď ste absolvovala predpôrodnú prípravu, určite ste sa dozvedela mnoho zaujímavých vecí. Ak vám však stále nie je niečo jasné, spýtajte sa to zdravotnej sestry, alebo lekára. Posledný mesiac by ste mala chodiť častejšie do poradne a to do pôrodnice, v ktorej ste sa rozhodla rodiť. Prečítajte si informácie na nástenkách, zistite si všetko, čo vás zaujíma.

Keď nastane "váš" deň, bude všetko možno inak ako ste si naplánovala. Jediná vec, ktorá vás bude v tento deň zaujímať je šťastný koniec tehotenstva a zároveň krásny začiatok nového života. Držíme vám palce a prajeme rýchly a bezproblémový pôrod!

Otecko pri pôrode – áno alebo nie?

Prínos prítomnosti otecka pre matku pri zrode nového života je diskutabilnou témou, nakoľko nie je známe, že by sa o tom robili relevantné prieskumy. Ak sa na to pozrieme z prirodzeného hľadiska, u cicavcov samec nikdy neasistuje samici pri pôrode, práve naopak, väčšina necháva rodičku samú a sťahuje sa kdesi do úzadia. V minulosti otcovia tiež čakali v inej miestnosti, alebo vonku, pri pôrodoch boli výlučne ženy - pôrodné baby, z mužského osadenstva jedine lekár.

Dnes je prítomnosť otca akýmsi moderným trendom, ktorý však má svoj význam. Predstavuje psychickú podporu a možno aj túžbu byť pri tom, ako sa prvý raz ozve hlas potomka. Rozhodnutie, byť alebo nebyť pri pôrode je však slobodné a ponechané individuálne na každý jeden rodičovský pár.

TRAUMA ALEBO ZÁŽITOK?

Pôrod je udalosť, ktorá sa neopakuje každý deň. Je to úžasný zážitok, neopakovateľná chvíľa, ktorú však každá žena vníma inak a jej partner takisto. Je to však aj čas utrpenia a bolesti. Vnímanie udalostí na pôrodnej sále vplýva inak na každého človeka. U jedného môže vyvolať veľký citový zážitok, u iného doživotnú psychickú traumu. V ojedinelých prípadoch dochádza po negatívnom zážitku u mužov k sexuálnym poruchám, ktoré vytvoria akýsi "blok" a intímny život partnerov potom prestane fungovať.

PRÍNOS ALEBO KATASTROFA?

Žiadna žena by nemala svojho partnera do ničoho nútiť, nech by ho pri pôrode akokoľvek chcela mať. Malo by to byť jeho slobodné rozhodnutie a mal by byť oboznámený so všetkým, čo tam na ňho čaká. Keď však manžel nechce ísť, nech radšej ostane pochodovať na chodbe. Pohľad na krv nezvládne každý, v mnohých prípadoch má potom personál s "hrdinami" robotu navyše. Naopak, ak sa po hlbokom zvážení rozhodne byť pri tom a zvládne to, môže byť veľkým prínosom pre manželku, môže ju masírovať, pomáhať jej predýchavať kontrakcie, upokojovať ju, držať ju za ruku. Tento zážitok partnerov ešte viac spojí a ich vzťah sa utuží.

Celých deväť mesiacov máte s partnerom na to, aby ste sa správne rozhodli. Jedine obojstranný a dobrovoľný súhlas môže priniesť neopakovateľný zážitok a nekonečné šťastie z úvodných spoločne strávených chvíľ.